Cihat Albayrak Kimdir

Cihat Albayrak

Kartınızı Oluşturun
Cihat Albayrak 1988 Van Erciş doğumlu. 

İlk ve orta öğrenimini Van'da tamamladıktan sonra 2006'da İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği programına giriş yaptı. 2010 Haziran ayında bu programdan mezun oldu. 

Edebiyata olan ilgisi Victor Hugo'nun Nişanlıya mektuplar adlı, ölümünden sonra yayınlanan kitabı ile başladı. Mektup türünde kitaplar ile okuma sürecine başladı ve üniversite yıllarında ilk denemelerini yayınlamaya başladı. İnternet üzerinden yayın yapan çeşitli dergilerde 2006'dan beri yazıyor.

2008'de İstanbul'da yayınlanan ve günlük 500bin adet basılarak ücretsiz dağıtılan 'Gaste' adlı gazetenin başlatmış olduğu 'Genç Köşe’ adlı yarışmaya katıldı ve gazetenin köşe yazarları arasına katıldı. Üniversite yıllarında, eğitim fakültesinin ilk edebiyat dergisi ‘Araf’ı kurdu ve dergi bir buçuk yıl yayın yaptı.

2009’da Edebiyat Üniversitesi adlı internet sitesini kurdu ve 1.5 yıl yöneticiliğini yaptı. Edebiyat Üniversitesi, yayında olduğu süre boyunca bir edebiyat okulu gibi işledi ve onlarca genç kalemin ilk eserlerini verdiği bir ortam haline geldi.

Yerel gazetelerde ve internet sitelerinde, doğup büyüdüğü kentin sorunlarına eğilen yazılar yazdı. Bu bağlamda, yerel yöneticilerle ve yerel ve ulusal çaptaki sanatçılarla röportajlar yaptı. 

2011 Mart ayında, Hayal Bilgisi Kültür Sanat ve Edebiyat Dergisi'ni kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. Nisan 2016 itibariyle dergi, 20. sayısını yayınladı.

www.edebiyathaberleri.com alan adlı internet sitesini kurdu, yayınını sürdürüyor.

2015'te Van Yazarlar ve Şairler Derneğinin kurucu başkanı oldu.

2015 Ekim ayında, Türkiye Yazarlar Birliği tarafından, Albayrak'ın yayın yönetmeni olduğu Hayal Bilgisi Edebiyat Dergisi Şeref Beratı ile ödüllendirildi.


2016 Şubat ayında, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Edebiyat Eserlerini Destekleme Projesi kapsamında 2014'te desteklediği, eşi Ayşe Ünsal ile birlikte yazdığı İyilik Çetesi adlı kitabı yayınlandı. 

Ayşe Ünsal Albayrak ile evli olan Cihat Albayrak, İngilizce Öğretmeni olarak Van Erciş’te görev yapıyor ve edebi çalışmalarına burada devam ediyor.


Cihat Albayrak

Kartınızı Oluşturun