Derginizde okurların gönderdiği şiirleri yayınlıyor musunuz?

Yazının başlığındaki cümleyi, Hayal Bilgisi Dergisinin yayın yönetmenleri olarak çok sık duyuyoruz.

"Dışarıdan yazı/şiir kabul ediyor musunuz?"

Sorunun bir başka versiyonu da bu... "Dışarıdan" ifadesini anlamakta zorlanıyoruz.

İnsanlar, dergilerin "kapılarını" kapattıklarına ikna olmuşlar. "Dışarıdan" yazı kabul etmeyen; yazılar gönderilse bile yayınlanma şansı tanımayan dergilere ikna olmuşlar.

Bu nedenle, bir yazı/şiir göndermeden önce emin olmak için soruyorlar bu soruları. Boşuna ümitlenmemek, beklentiye girmemek için...

Mevcut edebiyat dergileri, içine kapanma durumunu alışkanlığa dönüştürdükleri için, dergicilik boyut değiştirdi. Klasik edebiyat dergilerinin yerini, okura kapılarını tamamen kapatan, yazar olmasalar da ünlü olmaları yeterli olan isimlerin yer aldığı şık tasarımlı, tamamı renkli, arabeskten nefret eden ama arabeski sonuna kadar kullanan dergiler aldı.

Bu dergilerin isimlerini tek tek yazmaya gerek görmüyoruz. Her an karşımızdalar. Sosyal medyada, kitapçıların en önemli raflarında, kitap satış sitelerinin vitrinlerinde; posterlerde, kupalarda, t-shirtlerde bile...

Biz, Hayal Bilgisi Dergisi olarak, evet; okurların gönderdiği şiirleri yayınlıyoruz ve dışarıdan yazı kabul ediyoruz. Aslında bütün yayın sürecimiz bu şekilde meydana geliyor. Son (21.) sayımızda 72 kişinin eserlerine yer verdik. Büyük bir kısmını tanımıyoruz, yaklaşık 30 kişi dergide ilk kez yazmış. Ünlü değiller, sosyal medya fenomeni değiller, reklamımızı yapıp yüzlerce dergi sattırmıyorlar. Ama nitelikli eserleri ile üç ayda bir okura sunulan bu dergiyi edebi açıdan ilerilere taşıyorlar. Bu nedenle, ne kadar çok yazı gönderilmiş olursa olsun, her birini titizlikle değerlendiren bir editör ekibimiz var. ÖSYM'nin klasik ifadesi ile, yazı gönderenlerin emeklerini emanetimiz olarak kabul ediyor ve eserleri seçerken, eser sahiplerine değil eserlere odaklanıyoruz. Bunun sonucunda da, her yeni sayıda büyüyen bir dostluk zinciri ile daha iyi sonuçlar alıyoruz.

Umuyoruz ki, gelenekleri ile oldukça önem arzeden dergilerimiz, okur ve yazarlarla olan bu iletişimsizliği aşar ve edebiyatımıza daha nitelikli, daha çok katılımlı eserler kazandırırlar.