Ekmek Çalan Mülteci Çocukları Dövmek

Suriye'de süregelen savaş ve savaşın neden olduğu drama en yakına şahit olan ülke Türkiye. Hemen her şehrimizde Suriye'den gelen kadın ve çocukları görmek mümkün. Ülkemiz için her zaman var olan savaş tehditleri, bu insanları en az önemseyenleri bile Suriyelilerle empati kurmaya mecbur bırakıyor. Böylece, hemen herkes elinden gelen yardımı esirgemeden milyonlarca göçmene sahip çıkıyor.

Ne yazık ki, zaman zaman bu bakış açısının çok uzağında, insanlığa yakışmayan olaylar da yaşanıyor. Bunlar öyle olaylar ki, yalnızca bir çocuğa yapılmış böyle bir olumsuz hareket, milyonlarca göçmene yapılan iyilikleri yok edebiliyor.

Ekmek çaldığı için acımazsızca dövülen Suriyeli çocukların görüntüleri yazdırıyor bu yazıyı bana...

Hatay'da çekilen görüntüler hemen her yerde yayınlandı. Market dolabından pide çalan Suriyeli çocuklar, marketin iki çalışanı tarafından acımasızca dövülüyor.

Hırsızlığı onaylamak mümkün değil. Ancak, ekmek çalmak zorunda kalan çocuklar için şiddetten önce merhametin bir refleks olarak yansıtılması gerekirdi. Vicdan sahibi her insan böyle muamele ederdi. Aç kalıp ekmek çaldığı için dövülen, vatanı yangın yeri çocukları görmek, boğazımızdan geçen her bir lokmayı yüreğimize bir yumruk olarak indiriyor.

Ülkemize Allah'ın emanet ettiği bu çocukları aç bırakmak suçunu işlemişken, sırf karınlarını doyurmaya çalıştılar diye onları acımasızca dövmek, hepimizi yerin dibine sokmalı. Böyle olaylar karşısında sessiz kalıp alışmak ise kalplerimizi kurutuyor, bizleri zulme ortak yapıyor.

Bu yüzden, sessiz kalamıyorum artık. Elimden gelen yazarak bu kötülüklerin üzerine gitmek ise; yazacağım. Çünkü günden güne artan ama her yeni gün daha az tepki gösterilen bu gibi kötülükler beni korkutuyor. Haberdar olduğum bütün kötülüklerden kendimi de sorumlu tutuyor ve hesap veremeyeceğim için korkuyorum.

Bu yüzden bu yazı, bir vicdan muhasebesidir.

Yarın, yaşadığım şehirdeki askıda ekmek uygulaması yapan bir ekmek fırınına gidecek ve ihtiyacı olanlara verilmesi üzerine askıya gücüm yettiğince ekmek bırakacağım.

Bu yazıyı okuyan sizler de, imkanlarınız elverdiğince, yaşadığınız şehirlerde askıda ekmek uygulaması yapan ekmek fırınlarına bir miktar ekmek satın alarak ihtiyaç sahipleri için bırakabilirseniz ve bunu sosyal medyada duyurabilirseniz, bir iyilik zincirine dönüştürebilir ve bu vesileyle, çok küçük bir miktar da olsa kötülükleri engelleyebiliriz.

Cihat Albayrak