Hayal Bilgisi Edebiyat Dergisi | Sayı: 13 - Şükür Vakti


Hayal Bilgisi Edebiyat Dergisi 13. sayısına ulaştı. Dergimizin önsözü şöyle:

{ŞÜKÜR vakti}

Karınca yuvasının önüne kesme şeker bırakan, ‘annem, benim sevgi cennetim’ diye annesine mektup yazan çocuk. 

Hasta oğlunu sırtında taşıyan ‘yaşlı’ amca. İsrail’in attığı bomba kapsüllerini saksı yapıp çiçek eken Filistinli kadın. 

Civcivleri büyüyünce tavuk oldu diye ağlayan kız çocuğu. Öğrencisinin yırtılmış ayakkabısını iğne iplikle diken öğretmen. Artanını değil, varını paylaşan ‘fakir’. Kanadı kırık yavrusu için kedinin önüne konan anne karga. 

‘Çizmelerimi çıkarayım mı, sedye kirlenmesin’ diyen yaralı işçi. Sakat bir kediye camide bakan müezzin. Sofradaki ekmek kırıntılarını kuşlar için cebine dolduran esnaf. 

‘Kokmuştur’ diyerek, yemeğinden bir tabak da komşusuna gönderen anne, Ramazan, oruç, bayram, çocuklar, kitaplar, kayısı ağacı, serçe kuşları var diye; şükür!

Huzuru yazan şair, sigara değil evladı için kitap satın alan baba, para kazanmak için değil çocukluğunu yaşatmak için ahşap oyuncaklar yapan Kayserili usta, sadaka, tebessüm ve namaz var diye; şükür!

Savaşlar da var; işkenceler Irak’ta, Suriye’de, Gazze’de, zalimlere eş olan kadınların evlerinde. Hırsızlar da var; hırs, yalan, kin ve kıskançlık da. Kan var, gözyaşı, ölümler var, ağıtlar. Vefasız evlatlar da var, umursamaz anne babalar. Öğrencisini döven öğretmenler, huzurevlerinde kalanlara zulmeden bakıcılar, zevk için kuşları silahlarıyla öldürenler. Şeriat adına hareket ettiğini zannedip, imanını yitirenler var, demokrasi adına bir nesli yok edenler de. Edebiyatçı olup edebini yitirenler var, simit satan çocukları döven belediyeciler…

Ama şükür işte! Zalimleri helak edecek Allah var! Cennet var ve cehennem! İyilikte yarışanlar, güzel adamlar, gözleri heyecanla parlayan genç kızlar, doğuştan iyi yaratılan çocuklar; dünyada hepimize yetecek kadar iyilik var, şükür!

Şifâ var, şükür! Dua var. Kur’an var.

Gün doğumlarını, yaz yağmurlarını, gökkuşaklarını, gül bahçelerini hediye eden şehirler… ‘Okuyacağım ben öğretmenim, sizin gibi şair olacağım’ diyen öğrenciler var. Hastasının canı yanınca, başını okşayan doktorlar… 

Ne kadar seviyorsun beni deyince kollarını ‘dünyayı kucaklar gibi’ açan çocuklar, çocuklar ve çok şükür ki çocuklar var. Gözleri görmese de, dünyanın en güzel gülümsemesine sahip engelliler. 

Çok şükür, şiir var. Kalemini terbiye eden şairler…

Hayal Bilgisi’nin 13. sayısını İslam coğrafyasında yaşanan savaşlar nedeniyle hayatını kaybeden tüm sivillere adıyoruz.–

Bu sayımızda eserleriyle yer alan isimler:

Müştehir KarakayaAbdurrahman AdıyanMehtap Altan, Sedat İpek, Yusuf BalS İclal TiryakiMehmet TürkmenGülnaz EliaçıkCihat ŞitSemrin Şahin,Özge Elif CeylanÜnal DereliHasan Bozdaş, Esra Pak (Clara Zetkin), Ahmet Can AltıokEmre Küçükoğlu, F. Sena Karataşlı, Abdulkadir ÜstündağFerda Balkaya ÇetinSümeyye Çivici (Ümmü Erva), Devrim HorluMeltem Dağcı,Zeki AltınEmre Gürkan KanmazMurat Toluk, Tekin Parmaksız, Beyza Hilal Nur Dindar, Adige BaturLeyla ArsalBeyza AlioğluAkın AkarHasan BozaslanEmrah AdaklıOkan AlayÖzlem AydınArif Onur SolakSaliha GüngörMerve YalçınAyşe Ceylan KebeliUmut Talha SevgiCihat AlbayrakAyşe Ünsal

Soruşturma bölümünde yanıtlarıyla:

Murat SoyakSuavi Kemal YazgıçMustafa Nurullah CelepAli Emre