İzmir'den Erciş'e, Erciş'ten İzmir'e İngilizce Mektup Arkadaşlığı

Farklı şehirlerdeki İngilizce Öğretmeni arkadaşlarımla sık sık gerçekleştirdiğim bir proje İngilizce Mektup Arkadaşlığı...

Son projemizde, İzmir'deki öğrencilerimiz, Erciş'teki öğrencilerime İngilizce olarak, hem İzmir'i hem de kendilerini İngilizce olarak tanıtan mektuplar yazdılar, kartpostallar gönderdiler. Ardından, öğrencilerim Erciş'i, Van'ı tanıtan mektuplar yazdılar. Kartpostallar temin edip ekledik. Ve yakın zamanda İzmir'deki öğrenci arkadaşlarımıza gönderdik.

Bu proje ile, öğrenciler karşılıklı olarak farklı şehirleri tanıyor, farklı kültürlerden arkadaşlar ediniyor. İngilizce olarak mektuplar yazıldığı için çocukların İngilizcesi gelişiyor ve İngilizceyi gerçek hayatta kullanma imkanına ve ihtiyacına sahip oldukları için eğitim daha anlamlı görünmeye başlıyor gözlerine.

İleriki yaşlarında çeşitli nedenlerle, etiketlerle birbirlerinden farklılaşacak bireyleri, bu şekilde gönül köprüleri ile birbirlerine bağlamak, empati kurmalarını sağlamak, karşılıklı önem ve değer vermelerine yardımcı olmak, hem bugün, hem de gelecekte çok faydalı sonuçlar doğuracaktır mutlaka.

İmkanlar el verirse, ileride İnşaallah öğrencileri karşılıklı olarak, mektup arkadaşlarının yaşadığı şehirlere gezilere götürebilirse, bu çok daha faydalı olacaktır.

Cihat Albayrak
http://www.cihatalbayrak.com
cihat-albayrak@hotmail.com