Van Kitap Fuarından İzlenimler / Fotoğraflar

25 Mayıs 2013 Cumartesi günü 1. Van Kitap Fuarı başladı.

Fuara Hayal Bilgisi Dergisi olarak katıldık. Huzur Ansiklopedisi adlı kitabım için, Pazar imza günü düzenlendi.

Fuara dair olumlu olumsuz pek çok izlenimimiz var. Biraz da fotoğraf.

Her şeyden önce, bu fuarı Van'a kazandıran herkese teşekkür ediyorum. Van Valisi Sayın Münir Karaloğlu'nun bu süreçte çok emeği olduğunu biliyoruz. Kendisine müteşekkiriz.

Fuara katılan yayınevlerine ve yazarlara da çok teşekkür ediyoruz. Van'daki tüm kitapçıların birkaç yılda satamayacakları kadar kitabı bir haftada sattılar. Bu ne mi demek: Van'daki binlerce insanın evine on binlerce kitabın girmesi demek. Sadece bir yazarın imza gününde, o yazara ait bir kitabın 1000 adetten fazla sattığını düşünürsek, fuarı ziyaret eden kişi sayısının da, satın alınan kitap sayısının da çok çok fazla olduğunu anlayabiliriz. Bu ilgi ve yoğunluk, fuarın önümüzdeki yıllarda çok daha iyi şartlar altında, çok daha geniş katılımla gerçekleşmesi demek... Bu, insanların çok daha fazla sayıda kitap okuması, okumaya daha fazla vakit ayırması demek. Özellikle çocukların pek çok yazar ve şairle tanışması ve hayal dünyalarının, ufuklarının genişlemesi demek.

Bu fuar, özellikle çocukların/öğrenciler için müthiş bir deneyim oldu. Çocuklar, standımıza geldiklerinde, ellerindeki not defterlerine 'yazar olarak' imza atmamızı istiyorlardı. Sonra da birlikte fotoğraf çektirmek... Kitap ve dergilerden satın alacak kadar paraları olmadığını biliyorduk, her birinin en fazla 1 kitaba yetecek kadar parası vardı ve bir çoğu bu parayı, standımızın hemen arkasında yer alan kafeteryadan dondurma alarak harcadı :) Ancak biz, bir çok çocuğa, onları edebiyat ile, kitap ile tanıştıracak kitap ve dergiler hediye ettik. Onlarla sohbet ettik. Kitaplara dokunmalarına, incelemelerine izin verdik. Özgür bıraktık. Çocukların stant stant gezerken, gözlerine çarpan kitaplarla nasıl da tebessüm ettiklerini görmek bizim için müthiş mutluluktu. Tıpkı giyim mağazalarını gezdiklerinde olduğu gibi, 'baba baba bunu al' dedikleri şeylerin kitap olduğunu görmek paha biçilemezdi. Etraflarında, her yerde kitap vardı. Kitaplardan bir dünya kurmuştuk onlara fuar alanında. Ve kitapla başka şeyler arasında değil, kitaplar arasında seçim yapıyorlardı artık. Çocuk kitaplarını fuara taşıyan yayınevleri çocukların en heyecanla vakit harcadıkları yerlerdi. Can Yayınlarının harika çocuk serileri ile Vanlı çocukların odalarına, yastıklarının altına, kitaplıklarına, okul çantalarına girdiğini biliyorum.

Fuar alanı maalesef ihtiyacı karşılayacak imkanlara sahip değildi. VATSO bahçesine kurulan devasa bir çadırın içinde ve VATSO'nun zemin katında gerçekleşti fuar. Büyük yayınevleri çadır içerisinde yer almışlardı. Ancak Cumartesi gecesi başlayan yağmur yayınevleri için büyük mağduriyet doğurdu. Yağmur suları içeri dolunca, koliler içerisindeki yüzlerce kitap harap oldu. Öte yandan, çadır yangın ihtimali düşünülürse, oldukça tehlikeli bir seçenekti. Gündüzleri aşırı derecede sıcak oluşturduğu gibi, geceleri de içeride durulamayacak kadar soğuk bir hava yaratıyordu çadır. Gelecek yıl, fuar ve kongre merkezinde düzenleneceği bilgisini aldığımız için mutluyuz.

Yaşadığımız sorunlardan biri, bize ayrılan standın, bir başka yayınevi tarafından sahiplenilmesiydi. Hayal Bilgisi'nin etiketi alınıp başka yere takılmıştı. Bize ayrılan standa ise bu yayınevi yerleşmişti. Sorunlarımızı çözecek yetkilileri bulmak bir hayli zor olduğu gibi, maalesef bu kadar ciddi bir sorunu yetkililerin çözemeyeceğini de anladık. Kitap üreten insanların, hırsızlık yapar gibi standımızı almaları akıl alır gibi değildi. Ki, bu sorunu yaşayan yalnızca biz de değildik. Önümüzdeki yıllarda fuar alanında mutlaka bütün hazırlıklar çok önceden yapılmalı ve yayınevlerine, fuar görevlileri eşlik etmeli. Fuar alanında yayınevleri karşı karşıya getirilmemeli ve sorunlar fuar görevlilerince çözülmeli. Orta yere kurulan birçok stant vardı. Bunlar insanların fuarda rahatça dolaşmasını engellediği gibi, fuarın amacını da bir kültür hizmetinden ziyade bir para kazanma çabasına dönüştürmekte ve çirkin görüntülere sahne olmaktadır.

Binlerce insanın aynı anda dolaştığı bir organizasyon olan kitap fuarlarında, insani ihtiyaçlar çok çok önemlidir. Kimi insanlar sabahtan aşlayıp akşama değin fuarda dolaşmaktadırlar. Şu halde, kafeterya, tuvalet, mescit ve dinlenme alanları çok önemlidir. Maalesef tuvaletler fuarın ihtiyacını karşılayacak gibi değildi. Su ve elektrik kesintileri de fuara kimi zaman olumsuzluklar kattı. İnsanların masalara oturup döner yediği çay içtiği yerin hemen yanında, namaz kılmak zorunda kalındı. Bu aksaklıklar hemen herkesin gördüğü, rahatsız olduğu ama maalesef hiç kimsenin çözüm yoluna gitmediği aksaklıklardı.

Ulaşım konusunda da sıkıntılar yaşandığını söyleyebilirim. Üniversiteden fuara alanına servislerin kaldırılacağını okumuştum. Ancak bu haberin haricinde, ben fuar alanına uğrayan hiçbir servis aracı görmedim. Şehrin pek çok noktasından, fuarın görselleriyle süslü otobüsler fuar alanına vatandaşları taşıyabilirdi.

Öte yandan, öğrencilerin, öğretmenleri ile birlikte fuara getirilmesi çok iyi düşünülmüştü. Bi çok öğretmen, öğrencileriyle birlikte standımıza uğradı ve çocuklara bu vesileyle kitaplara dair çok şey anlatma fırsatı bulduk.

Şehirdeki yetkililerin fuara ilgi göstermiş olması da büyük bir kazançtı. Valinin, milletvekillerinin, belediye başkanının stantları gezmesi bizleri sevindirdi. Üniversitenin gene fuara bir hayli ilgi gösterdiğini gördük. Öğretim görevlileri ve öğrenciler standımızı ziyaret ettiler, tanıştık, sohbet ettik. İlerleyen günlerde Yüzüncü Yıl Üniversitesi'ne bir ziyarette bulunacağız.

Gelecek yıl fuara yayınevlerinin daha fazla yazarla katılmasını bekliyoruz. Etkinliklerin daha fazla olmasını. Medyanın daha fazla ilgi göstermesini. Fuarın alanının daha iyi şartlara kavuşmasını. Havaların güneşli olmasını :) Yazarların şehirde en azından bir gece konaklamasını.

Yazacak çok şey var aslında ama fotoğraflar benden daha iyi anlatacaklardır fuarı. O nedenle, bu yazının altına, fuar alanında çektiğimiz fotoğrafları ekliyorum.

Hayal Bilgisi yazarlarından Gülşen Çağan, Selim Temo'ya Hayal Bilgisi'ni ve Huzur Koleksiyoncusu'nu hediye ediyor.
Sona adlı 1915 Tehcir sürecini anlatan romanın yazarı Eyyüp Altun standımızda kitaplarını imzalıyor. 
İmza günlerinde Vanlı vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturdu. En uzun kuyruk Kahraman Tazeoğlu'nun olduğu gündü.
Yayınevlerindeki görevlilerin, apayrı sanatkarlar olduklarının kanıtıdır bu fotoğraf. Harikulade bir dizgi.
Fuara özellikle ilk iki gün halkın yoğun ilgisi vardı.
Hayal Bilgisi standında yayın yönetmeni Cihat Albayrak.
Soldan sağa: Ayşe Ünsal, Cihat Albayrak, Gülşen Çağan, Eyyüp Altun
Hayal Bilgisi standının en yoğun olduğu anlardan bir kare.
Yapı Kredi Yayınları fuarda en çok ilgi çeken stantlardan birine sahipti.
Cezmi Ersöz'ü imza gününde ziyaret ettik.
Fuardaki ilk ziyaretçilerimiz. Osman Nuri Barutçu'ya teşekkür ediyoruz. 
Büyük yayınevlerine ayrılan fuarın çadır kısmı. Yazıda bahsettiğim üzere bu alan fuara çok eksi kattı.
Canan Tan'ın imza gününden bir kare.
Cihat Albayrak Hayal Bilgisi Dergisi standında kitaplarını imzaladı.
Stantlardan güzel bir tasarım daha...
Murat Menteş, Ayşe Ünsal için Ruhi Mücerret'i imzalarken. Ayşe, Menteş'e Hayal Bilgisi'ni ve Huzur Koleksiyoncusu'nu hediye etti.
Hayal Bilgisi Dergisi Standı.
Şair dostumuz Barış Kul Canan Tan'ın imza gününde...
İş Bankası Kültür Yayınları, özgün kapak tasarımlarıyla fuarda çok rahat fark ediliyordu.
Hayal Bilgisi Dergisi standı.
Gülşen Çağan  -  Selim Temo
Dergimizde de yer alan şair dostumuz Müştehir Karakaya standımızı ziyaret etti. 
Standımızın yoğun olduğu anlardan bir kare...
Murat Menteş - Ayşe Ünsal
Cezmi Ersöz, Hayal Bilgisi Dergisi standını ziyaret etti. Kendisine Hayal Bilgisi'ni ve Huzur Koleksiyoncusu'nu hediye ettik.
Altan Tan, Kahraman Tazeoğlu ile aynı anda kitaplarını imzaladı. 
Van'ın en büyük kitapçısı STAR 2000, fuara da hakimdi.
Cihat Albayrak
Ayşe Ünsal - Gülşen Çağan
Cihat Albayrak - Ayşe Ünsal
Ay Sevdası / Gülşen Çağan - Huzur Koleksiyoncusu / Cihat Albayrak
Fuara katılan yazarlar...
Ayşe Ünsal ve hemen arkasında, depremzede dergilerimiz. 1. sayımız depremden sonra enkazdan çıkarıldı, kurutuldu, ütülendi ve elimizde kalan son 10 dergi okura sunuldu. 
YYU öğretim görevlilerinin standımızı ziyaretleri...

Fuarın açılış töreni. Hemen valinin arkasında: Cihat Albayrak, Ayşe Ünsal