1. Van Kitap Fuarı Kapılarını Açıyor

26 - 31 Mayıs tarihleri arasında herkesi Van'a bekliyoruz! 

Bundan bir yıl önce, 'Van'da Kitap Fuarı Yapılsın İstiyoruz' diye bir çağrıda bulunmuştuk. Facebook'ta bu hususta bir grup açıp çeşitli haberler yapmıştık: https://www.facebook.com/groups/vanercis/ Tarih tam olarak 19 Mayıs 2012!

Şöyle temsili bir fotoğraf hazırlamıştık o zamanlar:
                                                        

Van'da kitap fuarı istiyorduk çünkü Van'ın bu potansiyele sahip olduğunu düşünüyorduk. 1 milyon nüfusu olan bir şehirde bu gibi etkinliklerin olması, bizi kültürel ve edebi anlamda çok daha iyi noktalara getirebilirdi. Halkın ve özellikle de öğrencilerin kitaplara, yazar ve şairlere, sanatçılara ilgi duyması için en etkili etkinliklerden biridir kitap fuarları. Maalesef ülkemizdeki pek çok şehirde sadece yayınevlerinin kitap satması için tasarlanmış kitap fuarları yapılıyor. Ama nispeten küçük şehirlerde, bu fuarlar, o bölgedeki kültürel, edebi, sanatsal hayatın gelişimi için müthiş bir hareketlilik anlamı taşıyor. Bu yüzden olmalıydı kitap fuarı. 
Aradan 1 yıl geçtikten sonra, bizim talebimizle alakalı olmadığını bilsek de, bu gelişme en çok bizi sevindirdi diyebilirim.

1. Van Kitap Fuarı, 25 Mayıs - 31 Mayıs tarihleri arasında Van Ticaret ve Sanayi Odası, VATSO binasında yapılacak. 60 yayın evinin katılım yapması planlanıyor. Sürprizlerle karşılaşacağımızı, fuarın resmi internet sitesindeki haberlerden ve görsellerden anlıyoruz: http://vankitapfuari.com Fuarın teması ise 'Kitapla Barış' olarak belirlenmiş. Bu bağlamda fuarda özgün etkinlikler olacağını bekliyoruz...

Fuarın resmi Facebook sayfası: https://www.facebook.com/kitapfuarlari
Fuarın resmi Twitter sayfası: https://twitter.com/vankitapfuari


Fuar hakkında bilgi almak ve her türlü iletişimi doğrudan gerçekleştirmek için şu e-mail adresini kullanabilirsiniz: vankitapfuari@gmail.com

Söyleşiler, imza günleri ve çeşitli etkinliklerle, bir hafta boyunca Van'da kitap adına hareketli günler geçireceğiz. 

Hayal Bilgisi Edebiyat Dergisi yönetici ve yazarları olarak bu fuarda yer almak istedik. İletişime geçtik ve dergimiz için bir stant alabildik. 

Bu stant, Van ve Erciş'in yazar ve şair kişilerine açacak kapılarını. Ben, Cihat Albayrak Huzur Koleksiyoncusu adlı ilk kitabım ile, eşim ve dergimizin editörü Ayşe Ünsal Hayal Bilgisi Edebiyat Paketleri ile katılacak fuara. Hayal Bilgisi'nin, 23 Ekim 2011 tarihindeki depremde enkaz altında kalan ve sonradan çıkarabildiğimiz 20 adet 1. sayısı, fuarda okurla buluşacak. 26 Mayıs'ta, standımızda yazarlarımız kitaplarını imzalayacaklar.  


Eyyüp Altun, Sona adlı romanı ile Salih Çetin Güneşe Özlem adlı şiir kitabı ile, Gülşen Çağan Ay Sevdası adlı şiir kitabı ile Hayal Bilgisi standında katılacak fuara.